O projektu

Napsal Michal dne . Zařazeno do Portál

Vize

Myšlenka spustit portál věnovaný otevřenému v software v knihovnickém prostředí vznikla na jaře roku 2012. Jeho základním cílem je vyvolat odbornou diskuzi o aspektech plošného nasazení opensource (OSS) jako alternativy ke komerčním řešením. Věříme, že v době ekonomické recese, a z ní nepřímo plynoucího omezování rozpočtů veřejných knihoven, se jeví OSS jako příležitost udržet (nebo dokonce zvýšit) kvalitu služeb s nizšími náklady. Proto také hledáme kvalitní aplikace, nástroje a řešení, které mají potenciál sloužit knihovníkům v jejich poslání zpřístupňovat znalosti a informace.

Projekt podporují:

  • Kabinet informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně
  • Městská knihovna Česká Třebová
  • Městská knihovna Ústí nad Orlicí

 

Tým

Michal Denár

Původním vzděláním elektrotechnik. V tomto oboru však nikdy nepracoval, protože ho zlákala práce v oblasti DTP. Později pracoval v oblasti telekomunikací. Celkem 17 let pracoval v soukromém sektoru.  V prostředí knihoven se pohybuje 7 let. Opensource se aktivně věnuje cca od roku 2001. Od té doby nasbíral řadu zkušeností při vyhledávání a implementaci OSS.
Studuje obor Informační studia a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně.
Myslí si, že otevřený software může pomoci zkvalitnit služby knihoven a zároveň ušetřit finanční prostředky z veřejných rozpočtů.

Josef Moravec

Původním vzděláním stavař, ale tento obor záhy opustil a začal se věnovat webovým technologiím a později také knihovnictví. Má zkušenosti s vývojem i nasazováním software různého zaměření. V prostředí knihoven se pohybuje téměř 8 let. Nyní pracuje na pozici systémového knihovníka a dlouhodobě se zajímá o možnosti využití opensource programů v knihovnách.
Studuje obor Informační studia a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně.
Jeho snem je dočkat se v českých knihovnách katalogu, který bude nejen kvalitní po funkční stránce a snadný k používání, ale také pěkný na pohled a hlavně plně uspokojující požadavky uživatelů knihoven.

Pokud se chcete připojit k týmu, neváhejte nás kontaktovat.

vufind logo
OPAC postavený na Solr. Spolupracuje s Aleph, Evergreen, Koha atd.

Diskuze o VuFind

Záznam v katalogu aplikací

Koha logo
Knihovnický systém s podporou UNIMARC i MARC21, autorit, protokolu Z39.50.

Manuál v češtině (stále se překládá)
Diskuze o Koha
Záznam v katalogu aplikací

Evergreen logo
Knihovnický systém s podporou UNIMARC i MARC21, autoritami, protokolu Z39.50.

Diskuze o Evergreen

Záznam v katalogu aplikací

k4
Unikátní systém pro správu digitálních dokumentů. Postaven na Solr a Fedora.

Diskuze o Kramerius

Záznam v katalogu aplikací

Projekt vznikl za podpory
Kabinet Informacnich studii a knihovnictvi, MU Brno    Mestska knihovna Ceska Trebova    Mestska knihovna Usti nad Orlici