Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Implementace Koha ILS v českých knihovnách

Implementace Koha ILS v českých knihovnách 5 roků 6 měsíců zpět #88


 • Příspěvky:14 Obdržená poděkování 1
 • Avatar uživatele BarLich
 • BarLich
 • Začátečník
 • OFFLINE
 • Karma: 1
Otevírám tuhle diskusi pro sdílení, vizí a plánů v oblasti implementace Koha.

Současná situace u nás. Knihovna VŠ cca 130 000 jednotek, roční přírůstek cca 2000, počet uživatelů necelé 4000. Využíváme moduly: katalogizace, výpůjční pult, revize, částečně seriály a statistiky. Akvizici přes AKS neděláme a dělat nebudeme.

Stávající systém T-Series +TinWeb = zastaralost, neudržitelnost, UNIMARC

Vize - nasazení OS ILS, jako záložního systému, testování funkcí...... v budoucnu přechod na OS ILS, pokud to bude reálné a udržitelné

Proč Koha? Definitivní rozhodnutí u nás nepadlo, intuitivně tíhnu k systému Koha.

Současná situace v oblasti OS ILS - rozkoukávám se a čekám na export dat :)
Poslední úprava: 5 roků 6 měsíců zpět od BarLich. Důvod: doplnění
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Implementace Koha ILS v českých knihovnách 5 roků 6 měsíců zpět #93


 • Příspěvky:2 Obdržená poděkování 2
 • Avatar uživatele Smilauer
 • Smilauer
 • Začátečník
 • OFFLINE
 • Karma: 1
Včera (8.10.2013) jsem navštívil seminář SKIP v NK o Evergreenu, kde hlavními přednášejícími byli V. Jansa, který systémy Evergreen instaluje, E. Černiňáková z Jabok, která systém provozuje a pečuje české dokuwiki knihovna.jabok.cz/evergreen-dokuwiki o a H. Karpíšek, ředitel MK Turnov, která zvažuje migraci na Evergreen.
Seminář poskytl dobrý náhled do systému Evergreen, umožnil nahlédnout do nastavování a ovládání systému. Jedná se o robustní systém, asi tak na úrovni Aleph, možná i výše. Umožňuje vysokou škálovatelnost konsorcií s mnoha pobočkami na nastavování jejich práv, široké nastavení práv uživatelů, sdílenou katalogizaci.
Je vhodný pro velké knihovny a konsorcia, instalace v jedné knihovně není typická, a sama E. Černiňáková připustila, že jejich provoz je spíše paradoxní a není typický pro Evergreen. V. Jansa (linuxový guru) připustil, že instaloval první verzi Evergreenu asi 50 hod., než byl úspěšný. Systém vyžaduje poměrně dobře vybavený server, s profesionální obsluhou (Linux Debian). Hlavní výhodou je široká škálovatelnost, a distribuce úloh na různé severy, čímž lze zvýšit výkon.
Zkoušel jsem také instalaci Evergreenu na linux Ubuntu, ale neúspěšně (několik dní pokusů, možná moje neumětelství, připouštím), je tam složitý proprietární protokol OpenSRF, a tak jsem nabyl dojmu, že instalaci musí provádět profesionál, což potvrzují i 2 běžící instalace Evergreeenu v ČR.
Usuzuji, že pro knihovny menšího až středního typu, by pravděpodobně vystačila Koha, jejíž instalace je poměrně snadná a méně náročná, má výhodu, že pracuje v "cloudu". Instalace Koha se mi podařila na linux Ubuntu server i Ubuntu desktop celkem bez větších problémů, (podrobný návod se snímky obrazovek mohu zaslat). Funkcionalita Koha je trochu skromnější než Evergreen, což může být i výhodou, že je jednodušší. Má databázi MySQL, která se dá dobře spravovat pomocí phpMyAdmin, takže je snadno přístupná a průhledná.
Ze semináře také vyplynulo, že hlavní problémem je migrace dat ze starého systému na nový.
Rozhodně bych doporučil knihovnám použít MARC21 kvůli kompatibilitě (i když Koha podporuje i Unimarc). Pro konverzi z Unimarc existuje český program MarcMan, který dodává firma Multidata, a který se před lety hojně používal na konverzi Unimarc na Marc21. V lite verzi je zadarmo. Dále bych doporučil editor MarcEdit, free program, který lze stáhnout z people.oregonstate.edu/~reeset/marcedit/html/downloads.html a který Koha výslovně doporučuje. Tento program se dá provozovat i na Windows. Mně osobně pomohl při importu exemplářů (jednotek) do pokusné instalace, kterou dočasně provozuji na koha2.doxos.eu , kam jsem naimportoval asi 11 tis. knih, převod kódu do UTF-8. Pomocí validace odhalí chyby v Marc21. Tento program jsem zkoušel používat asi před 4 lety, kdy toho ještě moc neuměl, ale od té doby hodně vyspěl.
Provozní možnosti a zkušenosti s Koha může přinést až skutečný provoz v některé knihovně, která se toho odváží. Přeji jí hodně zdaru.
B. Šmilauer
b.smilauer(at)post.cz
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: BarLich

Implementace Koha ILS v českých knihovnách 5 roků 6 měsíců zpět #94


 • Příspěvky:14 Obdržená poděkování 1
 • Avatar uživatele BarLich
 • BarLich
 • Začátečník
 • OFFLINE
 • Karma: 1
;)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Projekt vznikl za podpory
Kabinet Informacnich studii a knihovnictvi, MU Brno    Mestska knihovna Ceska Trebova    Mestska knihovna Usti nad Orlici